Serbest kalmak için ölen Soma işçileini kullandı!

Soma Kömürleri AŞ'nin yönetim kurulu başkanıyım. Şirketimizin yönetim kurulunun almış olduğu kararla iş hukuku ve maden hukuku konularında hukuki ve cazai sorumluluk yönetim kurulu üyesi Ramazan Doğru'ya verilmiştir. Bu yönetim kurulu kararındaki imza da kendisine aittir. Ben yapmış olduğum görev gereği madenle ilgili olarak teknik bilgiye sahip değilim. Şirketimize bağlı olarak çalışan birden fazla kömür ve krom madeni işletmesi vardır. Bu işletmelerin işletme müdürleri ve bölge müdürleri bu işletmelerdeki iş güvenliği ve sağlığı konularında öncelikli sorumludurlar.

Abone olbanner90
YAŞAM 21.05.2014, 19:05 21.05.2014, 19:05
238
Serbest kalmak için ölen Soma işçileini kullandı!


Soruşturmaya konu olan işletmenin genel müdür Ramazan Doğru'dur. Kendisinin görevi işletme müdüründen almış olduğu bilgileri bizimle paylaşmaktır. Kendisi ve işletme müdürü, madenle ilgili olarak iş güvenliği ve sağlığı yönünden herhangi bir aksaklığın olduğunu bana iletmediler. Kendileri de böyle bir aksaklığı tespit etmediler. Ayrıca işletmemiz hem özel hem de kamu denetçileri tarafından sürekli denetlenmektedir. En son denetim de kazadan kısa süre önce yapılmıştır ve denetimde herhangi bir aksaklık olmadığına ilişkin rapor verilmiştir. Olayın nasıl gerçekleştiğini ben de dahil olamak üzere henüz hiçbir teknik çalışan tespit edememiştir. Benim meydana gelen olayda herhangi biri kusum yoktur ayrıca yaşanan bu olaydan sonra sorumluluğum artmıştır. Geri kalan 6 bin 200 çalışanımın ve vefat eden çalışanlarımın ailelerine ilişkin finansal tedbirler almak ve mağduriyetlerini giderilmesi hususunda sorumluluğum artmıştır. Tutuklanmam halinde çalışanlarım ve vefat eden çalışanlarımın aileleri daha da mağdur olacaktır. Bu nedenle öncelikle serbest bırakılmamı, mahkeme aksi kanaatte ise adli kontrol hükümlerinin uygulanması talep ediyorum.

Yetersiz olduğunu görünce zaman geçirmeksizin TKİ ELİ Müdür Yardımcısı ile görüştüm ve tahlisiye ekibi göndermesini istedim. Bir süre sonra İmbat AŞ'ye ait tahlisiye ekibi olay yerine geldi. Olayın ocak içerisindeki karbonmonoksit miktarının artması sebebiyle çıktığını sanmıyorum. Kömürlerin görünemeyen bir alanda oksitlenmesi sonucu ani yangın çıktığını düşünüyorum. Gaz ölçümlerine ve iş güvenliğine ilişkin olağan dışı herhangi bir durum kazadan önce bana bildirilmedi. İş güvenliği defterinin Mart ve Nisan ayı denetim raporlarının tutulmamış olduğunu savcılıktaki ifadem sırasında öğrendim. Benim bu defteri denetleme gibi bir yetkim yok. Olaya ilişkin herhangi bir kusurum olmadığını düşünüyorum. Kaza öngörülemeyen sebeplerden dolayı meydana gelmiştir.
Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?