banner107

Tonlarca soğan çürümeye bırakıldı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da tonlarca soğan ve patatesin üreticinin elinde kaldığını belirterek, bir an önce ihracatın önünün açılmasını istedi. Adana soğanının hasattan 15 gün sonra tüketilmesi gerektiğini kaydeden Bulut, “Üretici perişan, üretici mağdur. İhracatın önünün açılması durumunda çiftçi en azından üretim maliyetini çıkarabilecek” dedi.

Abone olbanner90
YAŞAM 10.05.2020, 15:41 10.05.2020, 15:41
140
Tonlarca soğan çürümeye bırakıldı
 

ANKARA///

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, patates ve soğan üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi göreve çağırdı. Patates ve soğanın ithalatının serbest, ancak ihracatının yasak olduğunu kaydeden Bulut, tohumluk olmaması kaydıyla kuru soğan ve patates ihracatının ön izne bağlı mallar listesine eklendiğini bildirdi.

TONLARCA ÜRÜN ELDE KALDI

Bu durumun üreticiyi zora soktuğunu kaydeden Bulut, “Üreticiye bir dokunup bin ah işitiyoruz. Adana soğanının tarladan söküldükten 15 gün sonra tüketilmesi gerekiyor. Yoksa soğan çürüyor. Şu an lokantalar kapalı ve vatandaş evde olduğu için soğan ve patates tüketimi düştü. Pandemi nedeniyle iç piyasada da yeterince arz oluşmadığından dolayı tonlarca soğan ve patates üreticinin elinde kaldı” dedi.

SADECE 3 GÜN İHRACATA İZİN VERİLDİ

Üreticiye hafta başında soğan ihracatı için sadece 3 günlüğüne izin verildiğini kaydeden Bulut, “Müracaatların firma başına toplamda 250 tonu geçmemek üzere alınmasına karar verilmişti. Ancak firma başına 106 tona kadar izin verildi.  Sadece 80 ila 90 firma malını ihraç edebildi. Çok sayıda firma elindeki ürünü ihraç edemedi. Tonlarca soğan çürümeyi ve atılmayı bekliyor” ifadelerini kullandı. 

ÇİFTÇİNİN FERYADINA KULAK VERİN

Adana'da soğan hasadının başlamasından sonra üreticide soğan fiyatının tarla teslimi kilosunun 1 lira civarında olduğunu ancak bugünlerde 50-60 kuruştan bile alıcı bulamadığını söyleyen Bulut, alıcı olmadığı için ürünün çiftçinin elinde kaldığını kaydetti. Zor şartlarda üretmeye çalışan çiftçinin yüksek girdi maliyetleri altında ezildiğini kaydeden Bulut, ihracatın önünün açılması durumunda çiftçinin en azından üretim maliyetini çıkarabileceğini bildirdi. Patates ve soğan ithalatının kısıtlanması gerektiğini kaydeden Bulut,  iktidardan üreticinin haklı feryadına kulak vermesini istedi.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)