banner107

TÜKETİCİLER OLARAK SEÇİM BARAJININ KAKMASINDAN YANAYIZ

Kısa adı ÇETKODER olan Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş, gündemdeki seçim barajı meselesi ile ilgili bir Tüketici kuruluşu olarak bizimde diyeceklerimiz var dedi ve açıklamada bulundu.

Abone olbanner90
YAŞAM 05.12.2014, 19:17 05.12.2014, 19:17
306
TÜKETİCİLER OLARAK SEÇİM BARAJININ KAKMASINDAN YANAYIZ
 DAMA ÇIKAN MERDİVENİ ÇEKTİ
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş “Türkiye’nin gündeminde Seçim Barajı olayı var. Aslında bu durum tam 20 senedir ülkenin gündeminde. Bir türlü bu baraj kalkmadı. Zaman zaman indireceklerini söyleseler de, gelen giden iktidarların bu durum hep işine geldi. Tabiri caiz ise, bu hususta, dama çıkan merdiveni çekti (!)” dedi.

SEÇİM BARAJININ MANTIĞI NE?

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Öncelikle Vatandaşımız ne diyoruz onu anlasın diye Seçim barajının hakkında kısa bir bilgi verelim. Seçim barajı, daha önceden kanunlarla belirlenmiş oy oranlarına ulaşan partilerin mecliste temsil edilmesini sağlar, böylece siyasal görüşleri belirli çatılar altında birleştirir ve sağlıklı kararlar alınmasında, çoğunluğun fikrini temsil eden partilerin görüşleri doğrultusunda kanunların ve sistemlerin şekillendirilmesinde önemli katkı sağlayan bir uygulamadır. Ancak baraj oranı makul belirlenmediği takdirde ülke yönetiminin otokratik bir kimliğe bürünmesine neden olabilir. Örneğin yüksek seçim barajları halkın oylarının mecliste temsilini azaltır ve temsilde adaleti zayıflatır. Günümüzde AB ülkelerinde seçim barajı %0 ila %5 arasında değişirken bu oran Türkiye'de %10'dur. (*)” dedi.

TEMSİLDE ADALETİ ENGELLİYOR

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Gördüğünüz gibi Gelişmiş olan tüm AB ülkelerindeki durum belli. Yüzde 3 ile 5 arasında bir uygulama mevcut. Bizde 80 Darbesi ile ortaya çıkan yüzde 10 luk baraj sistemi, temsilde adaleti engelliyor. Yıllardır haksızlık ve eşitsizlik yaratan bir uygulama” dedi.
AYM KONUŞTU, ORTALIK KEL ALİ’NİN BAĞINA DÖNDÜ
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Şimdi Anayasa Mahkemesi bu hususu bireysel başvurular üzerine görüşüyor. AYM Başkanı bir açıklama yaptı. İşte ortalık o andan itibaren kel Ali’nin bağına döndü. Bu hususta CHP- HDP- BBP başta olmak üzere diğer partilerin tavrı net belli. Baraj kalksın diyen var, oranı düşsün diyen var” dedi.

7 YILDIR BARAJ KAKMALI DİYORUZ

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş , “Bize soracak olursanız, biz bir TÜKETİCİ kuruluşu olarak tam 7 yıldır bu barajın kakmasından yanayız. Bu baraj işi kaksın, ülkede çok şeyin önü açılır” dedi.

SADECE BARAJ DEĞİL SİYASİ PARTİLER YASASI DA DEĞİŞMELİ

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş , “Ayrıca sadece barajın kakması da yeterli değil. Allah rızası için, içi antidemokratik madde dolu olan SİYASİ PARTİLER YASASI DA değişsin. Hem de bir an evvel değişsin. İki dudak arası siyasetten, partilerin içindeki egemen güçlerin boyunduruğundan bu halkı kurtarın. Halk, gerçekten siyasetin içinde temsil edilsin. Uydurmasyon delege düzenleri ile pisküvit kutularında yapılan ön seçimlerle, sözde teamül (tahammül) yoklamaları ile milleti kandırmaktan vazgeçsinler” dedi

BU SİSTEMİ DÜZELTSİNLER, ÜLKEDEKİ ÇOK ŞEY DÜZELİR

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş , “İddia ediyorum! Baraj sistemi kalksın, Siyasi partiler yasası tam demokratik hale gelsin, siyasi partiler yasası Partilerin içinde egemen güçler yaratmasın, şu an mecliste olanların yüzde 98’i bir daha meclise gidemez! Halk özgür iradesi ile kendi arzusu ile o sandığa gitsin, bunların çoğunu sandığa gömer. Ama halk, şu anki ortamda oy vereceği kişiyi kendi belirlemiyor ki (!) Tepede karar veriyorlar, önüne listeyi koyuyorlar. Bu sistemi düzeltsinler, ülkede çok şeyi düzeltirler. Toplumsal mutabakat da, barışta, uzlaşı da, kalkınma da kendiliğinden sağlanır” dedi.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109