banner107

Uluslararası 25. Doğu Akdeniz Yat Rallisi

Amatör Yelkenci Yat Limanı İşletmecisi Kaçmaz: Bizler, Suriyeliler, Lübnanlılar, İsrailliler Rumlar, Türkler ve Mısırlılara belirli mesajlar iletiyorduk. Bunu 22 sene çok rahat bir şekilde yaptık. Ama Suriye, Mısır ve Lübnandaki olaylar nedeniyle oralara gidemiyoruz.

Abone olbanner90
YAŞAM 21.05.2014, 17:55 21.05.2014, 17:55
241
Uluslararası 25. Doğu Akdeniz Yat Rallisi
Ralliye katılan yatlar, Finike Marinadan çıkarak Kemer Marinaya geldi. İki gün süresince Kemerde kalacak olan yatçılar, Kemerin tarihi yerlerini ve doğasını gezecekler. 

İlki 1990da düzenlenen ve bugüne kadar kesintisiz devam eden Doğu Akdeniz Yat Rallisinin bu yılki bin 641 deniz mili olan rotasının ilk bölümü Türkiye, ikinci bölümü ise Doğu Akdeniz kıyılarını kapsıyor.

Amatör Yelkenci Yat Limanı İşletmecisi Hasan Kaçmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerinin amatör denizciler olduklarını ve deniz turizminin açılmasını istediklerini söyledi.

İlk defa 1990da Kemer Marinadan 17 yatla hareket edilerek Girne Limanına gidildiğini hatırlatan Kaçmaz, EMYRnin daha sonra İstanbula kadar uzadığını ve yaklaşık 2 bin deniz mili olan deniz gezisi haline geldiğini belirtti.

Ralliye katılan yatların yarışmadığına dikkat çeken Kaçmaz, "Yatlar sadece limandan limana seyir yapıyorlar. EMYR Rallisi 25inci yılını dolduruyor. İstanbuldan başladı ve şu anda Kemer Marinadalar. Cuma günü Alanyaya oradan da Mersin Limanına geçeceğiz. Mersinden sonra Kıbrısa hareket edeceğiz. Girne Limanını da ziyaret ettikten sonra İsrailin Hayfa Limanına ulaşacağız" dedi.

Kaçmaz, 123 uluslararası yelkenci olduğunu ifade ederek, "Bu yelkenciler 16 ülkenin bayrağını taşıyorlar. Rallinin asıl amacı görülmeyen, gidilmeyen ve keşfedilmeyen yerleri uluslararası topluma tanıtmak. Bu nedenle bir araya geldik" diye konuştu. 

Ralliye çıkış amaçlarından birinin de amatör yatçıların Kıbrıstaki Rumlara ve Türklere belirli mesajlar iletmesi olduğunu dile getiren Kaçmaz, şöyle konuştu:

"Bizler, Suriyeliler, Lübnanlılar, İsrailliler Rumlar, Türkler ve Mısırlılara belirli mesajlar iletiyorduk. Bunu 22 sene çok rahat bir şekilde yaptık. Ama Suriye, Mısır ve Lübnandaki olaylar nedeniyle oralara gidemiyoruz. Bu ülkelerdeki yelkenci dostlarımızın durumları hakkında bilgi sahibi değiliz. Kendilerini merak ediyoruz. Bizim asıl görevimiz barış mesajı götürebilmekti. Aramızda 16 ülkenin bayrağını taşıyan insanlar var. Ama biz bu ülkelere rahatlıkla gidemiyoruz. İnşallah bu sorunlar biter ve biz de tekrar o ülkelere gidebiliriz."

Hollandalı amatör yatçı Lammert Zwaagstra ise İstanbuldan yola çıktıklarında çok kötü bir havayla karşılaştıklarını ancak Kemere kadar unutulmaz bir tecrübe yaşadıklarını belirterek, gittikleri bütün limanlarda mükemmel ev sahipliği gördüklerini ve Türkiyeyi tanıma şansı elde ettiklerini kaydetti.

İngiliz amatör yatçı Sarah Harrison da 5inci defa bir ralliye katıldığına dikkat çekerek, Türkiye kıyılarını iyi bildiğini belirterek EMYRnin katıldığı ralliler arasında en iyisi olduğunu ifade etti.

Yatçılar, 23 Mayıs sabahı Kemer Marinadan demir alarak, Alanyaya hareket edecekler.

 - EMYR  nedir?

East Mediterranean Yacht Rally (EMYR) Doğu Akdeniz Yat Rallisi ilk defa 1990 yılı Mayıs ayında Antalya Kemer Marinadan, Kıbrısın Girne Limanına 17 yatın katılımıyla gerçekleştirilmiş bir toplu gezidir. İlk 2 yılında sadece Girneye kadar giden EMYR, düzenlendiği üçüncü yılından başlayarak, Kıbrısın Gazi Magosa Limanına da uğrayarak, İsrailin Hayfa Limanına kadar uzatılmıştır.

EMYR, 6. yılında İstanbul-Hayfa olarak, 7. yılında ise İstanbuldan hareketle, Türkiye sahillerinde en son limanlar olarak Mersin, İskenderun ve Çevlikin de katılması ile Suriye - Lübnan üzerinden Mısırın İsmailiye Limanına ulaşmıştır. Toplam bin 615 deniz miline ulaşan bu güzergah üzerinde 6 ülke ve 24 liman ziyaret edilmektedir. Amatör denizciler için, amatörlük ilkeleri uyarınca düzenlenen EMYR, resmi bir organizasyon veya bir yarış değildir. EMYRin amacı, Doğu Akdenize kıyısı olan ülkelerin uluslararası yat turizmine açılmamış bölge ve limanlarını bir toplu geziyle yatçılara tanıtmaktır. 

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109