Sayfalar / Öne Çıkan Sayfalar

Sayfalar / Popüler Sayfalar

banner107

Akdeniz, Mersin

Akdeniz, Mersin
 

İlçemiz 22 Mart tarih ve 26284 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürülüğe giren 5747 sayılı kanunla kurulmuş ve 01.07.2008 tarihinde Kaymakamımız Sn. Bekir ATMACA'nın atanması ile faaliyete başlamıştır.Kaymakam ataması ile Hastane Caddesi Metropol Binası'nın 4.katında hizmet vermektedir. İlk kaymakamımız Bekir ATMACA'nın ardından Ekim-2011 itibariyle kaymakamımız Sn.Zeki ARSLAN göreve başlamıştır. 

İlçemizin yüzölçümünün 304 km2’lik önemli bir kısmı düz arazi üzerine kurulmuştur. İlçemize bağlı köylerimizde yer yer engebeli arazi yapısı mevcuttur.
İlçemiz doğuda Tarsus ilçesi, batıda Yenişehir ilçesi, Kuzeyde Toroslar ilçesi, güneyde Akdeniz ile çevrilidir. 

İlçemiz nüfusu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sitemi verilerine göre 274.648 ilçe merkezi, 6.036 köyler olmak üzere toplam 280.720 kişi olup, nüfus göç hareketlerinin etkisine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İlçemizde 1 belediye, 56 mahalle ve 8 köy bulunmaktadır. İlçemiz Merkez Belediyesi dışında belediye teşkilatı olmayıp, 56 mahalle muhtarlığı bulunmaktadır. Köylerimiz sırasıyla Camili, Esenli, Hebilli, Iğdır, Puğkaracadağ, Parmakkurdu, Yanpar ve Yeşilova köyleridir. Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen 1 km2 ye düşen kişi sayısı 923‘tür.

İlçemizin önemli bir kısmı yoğun göç sonucu oluşan mahallelerden meydana gelmektedir. Ticari açıdan ve sosyal açıdan gelişme olmakla birlikte göçün getirdiği vasıfsız iş gücü, kültür farklılıklarından kaynaklanan sosyal uyumsuzluk ve kentsel alt yapı yetersizliği sebebiyle çeşitli problemler yaşanmaktadır. 

•Mersin Serbest Bölgesi

Türkiye’nin ilk serbest bölgesi olarak 1988 yılında faaliyete başlamıştır. Halen serbest bölge bünyesinde 328 yerli, 84 yabancı firma olmak üzere 412 firma faaliyet göstermekte olup, bu firmalarda yaklaşık 6.500 kişi istihdam edilmekte ve 158 ülke ile 682 değişik malın ticareti yapılmaktadır.

Serbest bölgede 2011 yılı sonu itibarıyla 3,7 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirilmiştir. Mersin Serbest Bölgesi limanında 2011 yılı sonu itibarıyla 1.490.745 ton mal işlem görmüştür.

•Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’deki 261 Organize Sanayi Bölgesi’nden biridir.1976’da Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur. 1992’de 380 ha.’lık alan üzerinde faaliyet göstermeye başlamıştır. MTOSB Tarsus’tan 12 km., Mersin’den 24 km. uzaklıktadır. Mersin Limanı ve Serbest Bölge’ye olan uzaklığı ise 22 km.dir. 

157 sanayi parseli üzerinde 134 işletme yer almaktadır. Bu işletmelerden 108 üretim, 16 inşaat, 3 firma proje aşamasında olup, 7 firmada üretimini durdurmuştur.

Bölgede ağırlıklı sektör olarak; Demir ve Çelik sanayi, Gıda Sanayi, Plastik Sanayi, Kimya Sanayi, Makine Sanayi ve Cam Sanayi bulunmaktadır.

Mersin Tarsus OSB’nin 3 km batısında yer alan Gelişme Alanı limana ve serbest bölgeye yakın olması itibariyle sanayiciye büyük avantaj sağlayacaktır. MTOSB Gelişme alanını 278 hektar arazide 5000 m2 ile 202.000 m2 arasında bulunan 43 adet sanayi parseli bulunmakta olup tüm parsel tahsisleri tamamlanmıştır

Gelişme alanında 43 sanayi parseli ve 33 firma bulunmakta olup 2 firma üretim, 10 firma inşaat ve diğer firmalar proje aşamasındadır. 

Bölgede sektör olarak; Demir ve Çelik sanayi, Gıda Sanayi, Plastik Sanayi, Makine Sanayi ve Çimento ve Yapı Malzemeleri Sanayi bulunmaktadır.

•Tarsus Kazanlı Kültür Ve Turizm Koruma Ve Gelişim Bölgesi

07.10.1997 tarih ve 23133 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 97/9985 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Mersin -Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Merkezi” adı ile ilan edilmiş, 31.12.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2004/8321 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Mersin-Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak yürürlüğe girmiş olup 1/100.000 ölçekli Mersin-Karaman Çevre Düzeni Planında turizm merkezi olarak işaretlenmiştir. Toplam alanı 2.383 ha.’dır. Bunun 1.534 ha’ı orman, 246 ha’ı hazine, 603 ha’ı şahıs arazisidir.

Bu alan üzerinde Yatırımcı firmalara 4 adet 4yıldızlı otel, 1 adet 5 yıldızlı otel, 2 adet 4 yıldızlı tatil köyü, 3 adet 5 yıldızlı tatil köyü, 1 adet Kongre ve sergi merkezi, 1 adet günübirlik tesis ve 2 adet golf tesisi için yer tahsisi yapılmıştır.

•Mersin Uluslararası Limanı

Mersin Uluslararası Limanı; coğrafi konumu, kapasitesi, geniş hinterlandının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışına olan bağlantı kolaylığının sağladığı avantajlarla, yalnız Türkiye’nin değil aynı zamanda Ortadoğu ve Akdeniz’in en önemli limanı konumundadır.

Mersin Uluslararası Limanı, serbest bölgesi, demiryolu ulaşımı, 69 km mesafedeki Adana Şakir Paşa Havalimanı ile lojistik faaliyetler için bütün imkanlara sahiptir.

Mersin Limanı 110 yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük geri sahasına sahip olan limanıdır.

İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin (Ankara, Konya, Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Elazığ) ithalat / ihracat kapısı olmasının yanında Orta Doğu ülkelerinin transit merkezidir. Yurt içine ve Ortadoğu ülkelerine kara, hava ve demiryolları ile Mersin Limanı; Avrupa Birliği’nin 2007-2013 döneminde ulaşım ağı projelerinin en önemli ayağı olan “Deniz Otobanları Projesi” ne Türkiye’den dahil edilen iki limandan bir tanesidir. 

Ankara, Konya, Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Elazığ ve diğer sanayi şehirlerine ve uluslararası tren istasyonlarına bağlantılıdır. Ayrıca liman sahası içerisinde 2km uzunluğunda konteyner taşımacılığını sağlayacak 4 hatlı demiryolu terminali mevcuttur.

Konteyner yük miktarıyla Akdeniz Limanları arasında 5. Türkiye’nin 2. büyük limanıdır. Toplam yük miktarıyla ise Türkiye’nin birinci limanıdır.Ayrıca ilçemizde küçük ölçekli 2 adet sanayi sitesi olup; Mersin Sanayi Sitesinde 704, Tırmıl Sanayi Sitesinde 433 işyeri bulunmaktadır.

Mersin merkezi durumundaki ilçemizde ulaşım ana ulaşım otoban, demiryolu ve duble yollar vasıtasıyla sağlanmakta olup, Kıbrıs’a feribot seferleri de yapılmaktadır. Köylere tüm ulaşım yolları asfalttır.

İlçemiz Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde kaldığından İçme suyu ve kanalizasyon hizmetleri MESKİ tarafından yürütülmekte olup, ulaşım yönünden ana caddelerin bakım ve onarımını Büyükşehir Belediyesi, ara sokakların bakım ve onarımını Akdeniz Belediyesi yapmaktadır.

İlçemizde tarım alanında gıda üretim, bakliyat paketleme, Et ürünleri paketleme süt ve süt ürünleri paketleme, su ürünleri paketleme, unlu mamuller üretimi, narenciye, paketleme, fide üretimi, diğer gıda üretimi ve paketlemesi kollarında faaliyet gösteren toplam 4219 tarımsal işletme bulunmaktadır.

İlçemizde tarıma elverişli ekilebilir arazi miktarı 180.529 dekardır.

İlçemizde mevcut tarım arazilerinde örtü altı sebze, yem bitkileri, narenciye, hububat, mısır, üzüm bağı ve diğer meyveler üretimi yapılmaktadır.


   
Abdullah Şahutoğlu Mahallesi Demirhisar Mahallesi Kürkçü Mahallesi
Adanalıoğlu Mahallesi Dikilitaş Mahallesi Limonlu Mahallesi
Adnan Menderes Mahallesi Emek Mahallesi Mahmudiye Mahallesi
Akdam Mahallesi Evci Mahallesi Mesudiye Mahallesi
Akdeniz Mahallesi Evren Mahallesi Mithatpaşa Mahallesi
Anadolu Mahallesi Gazi Mahallesi Müfide İlhan Mahallesi
Aşağı Burhan Mahallesi Gündoğdu Mahallesi Nacarlı Mahallesi
Bağcılar-İhsaniye Mahallesi Güneş Mahallesi Nusratiye Mahallesi
Bağlarbaşı Mahallesi Hal Mahallesi Özgürlük Mahallesi
Bahçe Mahallesi Hamidiye Mahallesi Sarıibrahimli Mahallesi
Bahşiş Mahallesi Hürriyet Mahallesi Siteler Mahallesi
Barış Mahallesi İhsaniye Mahallesi Şakir Gülmen Mahallesi
Bekirde Mahallesi Karacailyas Mahallesi Şevket Sümer Mahallesi
Camişerif Mahallesi Karaduvar Mahallesi Toroslar Mahallesi
Civanyaylağı Mahallesi Kazanlı Mahallesi Turgutreis Mahallesi
Cumhuriyet Mahallesi Kiremithane Mahallesi Üçocak Mahallesi
Çankaya Mahallesi Köselerli Mahallesi Yenimahalle
Çay Mahallesi Kulak Mahallesi Yeşilçimen Mahallesi
Çilek Mahallesi Kültür Mahallesi Yukarı Burhan Mahallesi
 

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109