banner119

Açık Emar nedir ?

Abone olbanner90
Gündem 27.05.2023, 00:17
4
Açık Emar nedir ?

Açık Emar nedir ?

Açık MR tıpkı göründükleri gibidir. Vücudunuzun içinin görüntülerini çekmek için Mıknatısları kullanırken hala açıktırlar. Kapalı bir kapsül yerine, açık MR üstte ve altta bir mıknatıs kullanır ve dört tarafı da açıktır. Bunlar, klostrofobi ve panik atak riskini katlanarak azaltır ve her şekil ve büyüklükteki hastanın, sorunlarını doğru bir şekilde teşhis etmek için MR'dan yararlanabilmesini sağlar. Bazı durumlarda hastalar için tek alternatiftir. Bununla birlikte, açık MRG'nin şekli nedeniyle, vücudun belirli bölgelerinin görüntülerini çekemez ve açık makinelerin gücü kapalı MR dan daha az olduğu için aldığı görüntülerin kalitesi daha düşüktür. Bu nedenle açık MR her zaman bir seçenek değildir. Bazı taramalar kapalı bir makine ile yapılmalıdır.

Endişeleriniz varsa, yapabileceğiniz en iyi şey alternatifler hakkında doktorunuzla konuşmaktır. Randevunuzu almadan önce kullanılan makine türlerini belirlemek için araştırma yapın.

Test sırasında doktorunuzdan yatıştırıcı veya kaygı giderici bir ilaç isteyin. Bu, klostrofobi ve korku konusunda çok yardımcı olabilir.

Rahat kıyafetler giyin

Makinedeyken gevşeme tekniklerini deneyin. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan yavaşça verin, her seferinde ona kadar sayın. Birkaç dakika bekleyin ve tekrarlayın.

Destek için size eşlik eden bir arkadaşınız veya akrabanız olsun. Sakinleştirici aldıysanız, sizi götürecek birine ihtiyacınız olacak.

Günün sonunda, MRG görüntülemenin vücudunuzun iç kısmına benzersiz bir görüş sağladığını ve modern tıbbi görüntüleme ve hastalık teşhisi için önemli bir araç haline geldiğini fark etmek önemlidir. Çoğu durumda MRG, diğer görüntüleme çalışmaları ile elde edilemeyen önemli teşhis bilgileri sağlar ve çoğu durumda hastalığın erken teşhisine ve tedavisini sağlar.

Rahim Filmi HSG neden yapılır?

Fallop tüplerinin ve/veya uterusun hasar görmesi sperm, yumurta ve embriyoların geçişini engelleyerek gebeliğin oluşmasını engelleyebilir. Rahim Filmi HSG, doktorun fallop tüplerindeki herhangi bir tıkanıklığı belirlemesine olanak tanıyan bir teşhis prosedürüdür. Ayrıca, yara izi, fibroidler veya gelişimsel anormallikler gibi uterusun bariz kusurları tespit edilebilir.

Radyolog rahim ağzından bir alet geçirerek rahim içine az miktarda kontrast enjekte edecektir. X-ışınları kontrastı gösterebilir. Rahim boşluğunun ve fallop tüplerinden geçen yolların görselleştirilmesine izin verecek kadar kontrast enjekte edilecektir. Tüpler açıksa, her bir fallop tüpünden kontrastın döküldüğü gözlemlenmelidir. Tüplerden birinin veya her ikisinin tıkanması, kontrastın geçilememesiyle doğrulanabilir. İşlem bir miktar rahatsızlık verebilir ve sonrasında lekelenme olabilir.

Rahim filmi , adetinizin tamamen kesilmesi ile beklenen yumurtlama arasındaki zamana planlanacaktır. Adetinizin ilk gününden işlem sonrasına kadar korunmasız ilişkiye girmemeniz önerilir. İşlem günü yemek yiyebilirsiniz. Normalde işlemden sonra işinize dönebilirsiniz.

Ultrason nedir ?

Ultrason taraması, bir kişinin iç vücut yapılarının görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Doktorlar genellikle gelişmekte olan bir fetüsü (doğmamış bebek), bir kişinin karın ve pelvik organlarını, kaslarını ve tendonlarını veya kalplerini ve kan damarlarını incelemek için ultrason kullanırlar. Ultrason taraması için diğer isimler arasında sonogram veya (kalbi görüntülerken) bir ekokardiyogram bulunur.

Ultrason makinesi, incelenmekte olan iç vücut yapılarına yüksek frekanslı ses dalgaları yönlendirir. Yansıyan sesler veya yankılar, monitörde görülebilen bir görüntü oluşturmak için kaydedilir. Ses dalgaları, elde tutulan küçük bir sondadan yayılır ve alınır. Sesin yüksek frekansı, insan kulağının duyamayacağı anlamına gelir - bu yüzden buna ultrason denir.

Ultrason taraması genellikle non-invazivdir (vücudun dışından yapılır). Ancak bazı taramalar kişinin vajinasına (bazı obstetrik veya pelvik muayeneler için), rektuma (bazı prostat muayeneleri için) veya yemek borusuna (bazı kalp muayeneleri için) yerleştirilen özel bir prob ile yapılır. Bazen doktorlar, bir kişinin meme veya tiroid bezi biyopsisi gibi invaziv prosedürleri izlemek ve yönlendirmek için ultrason taramasını kullanır.

Yorumlar (0)

Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106
banner108
banner109