Rıdvan Şükür, Dalyan’da Caretta Caretta’lar için on gün Kalacak

Dağcı ve Doğa korumacı Rıdvan Şükür, Dalyan’a sevimli deniz kaplumbağaları için gidecek, Dalyan’da iztuzu plajı başta olmak üzere, Kaunos antik şehri ve Kaya mezarlarında fotoğraf çekimleri yapacak ve Dalyan Caretta Run etkinliğinde 21 km’lik mesafeyi koşacak.

Abone olbanner90
YAŞAM 15.08.2016, 05:43 15.08.2016, 05:48 erhan demir
117
Rıdvan Şükür, Dalyan’da Caretta Caretta’lar için on gün Kalacak

Akdeniz ile Ege'nin birleştiği noktada bir doğa harikası olan Dalyan’da bulunan İztuzu kumsalının Caretta Caretta’ların dünyada yaşayabildiği son noktalardan olduğunu söyleyen Şükür, etkinliğe katılmasındaki amacının bu sevimli deniz canlılarının daralan yaşam alanlarına dikkat çekmek olduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti burada olduğunu söyleyen Şükür,  Kayalara oyulan kral mezarlarının en görkemlileri de Dalyan'da olduğunu kalacağı 10 günlük zaman diliminde buralarda fotoğraf çalışması yapmayı hedeflediğini belirtti. Şükür, Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok kuşu türünün de burada görülebileceğini söyledi.

Bu sevimli deniz kaplumbağaları carettalar, her yıl yumurtalarını bırakmak için Dalyan'daki İztuzu plajına geliyorlar. Yumurtadan çıkıp, denize ulaşana kadar pek çok tehlike ile karşılaşan kaplumbağaların çok azı sağ kalabilmektedir. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?